Mulligan Konsepti

Hareketle mobilizasyon

Ülkemizde, Mulligan Manuel Terapi Konsepti ile ilgili ilk eğitim, 7/9 Temmuz 2006 tarihleri arasında Peter Van Dalen tarafından Hacettepe Üniversitesinde verilmiş ve bu eğitimde katılımcı ve çevirmen olarak Murat Dalkılınç ve Bülent Elbasan görev almıştır. Sonraki yıllarda başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere Adana, Trabzon, Kayseri, Bolu, Antalya, Muğla gibi birçok ilde de eğitimler düzenlenmiştir.
    • Kanıta Dayalı
    • Bütüncül
    • Fonksiyonel
    • Etkin

Eğitimler

Tüm bu eğitimlerde çeviri ve asistanlık görevini üstlenen Murat Dalkılınç ve Bülent Elbasan, 2008 (Hollanda) ve 2014 (Yunanistan) yıllarında konseptin kurucusu Brian Mulligan tarafından verilen eğitimlere katılmış ve 2014 yılında yapılan sınavın ardından Certified Mulligan Practitioner unvanı almışlardır.

Sonraki yıllarda, Peter Van Dalen dışında Yuval David, Sakis Adamidis, Thomas Mitchell ve Vaidas Stalioraitis gibi farklı eğitmenler de ülkemizde eğitim vermişlerdir. Bu süreçte, konseptin klinik kullanımı ile ilgili Bülent Elbasanın bizzat yer aldığı ya da danışmanlık yaptığı birçok akademik çalışma da yayınlanmıştır. Murat Dalkılınç” ın 2022 yılında Selanikte yapılan eğitmenlik sınavını geçmesi ile beraber ülkemizde MCTA onaylı eğitimlerin kendi dilimizde verilmesine başlanmıştır. 

Hedefimiz

Mulligan Türkiye organizasyonunun öncelikli hedefi ülkemizde sunulan fizyoterapi hizmetinin kalitesini yükseltmektir. Bu amaç doğrultusunda konseptin bilinirliğini arttırmak ve manuel terapinin etkili ve kanıta dayalı yaklaşımlarından biri olan “hareketle mobilizasyon yaklaşımının” klinik kullanımını daha etkin hale getirmek yapılacak çalışmalar arasındadır.

Bahsi geçen hedeflere ulaşmak üzere sunulan temel eğitimler dışında, eğitimi tamamlayanlar için revizyon ve güncelleme eğitimleri ile sertifikasyon sınavları da en kısa sürede hayata geçirilecektir.

X