Genel Bilgi

Mulligan Manuel Terapi Konseptinin fikri altyapısı, Yeni Zelandalı fizyoterapist Brian Mulliganın 1980″li yıllarda yaptığı klinik keşiflere dayanmaktadır. Mulligan, fizyoterapi eğitimi ve mezuniyet sonrası eğitimlerde kazandığı klinik becerileri hastanın hareketleri ile kombine etmeyi deneyerek fizyoterapi alanına yeni bir soluk getirmiştir. Bu çalışmalar birçok ödüle layık görülmüş olup bunlardan öne çıkanlar şu şekildedir: 

  • 2007 – Award of Excellence of the World Confederation of Physical Therapists
  • 2016 – IFOMPT Maitland Award in Glasgow
  • 2022 – Officer of the New Zealand Order of Merit (ONZM)

Konsepte ilişkin klinik çalışmalar ile eğitimlerin uluslarası standartlarda sunumu için, 1995 yılında Mulligan Concept Teachers Association kurulmuş ve ülkemizin de aralarında bulunduğu 29 ülkede sunulan eğitimler için 50″yi aşkın eğitmen akredite edilmiştir.


Eğitimlere, fizyoterapistler ile mezuniyetine 3 aydan kısa süre kalan fizyoterapist adayları katılabilir.  Temel eğitim üç ana modülden oluşur. Bu eğitimler Alt Kadran, Üst Kadran ve Revizyon Eğitimleridir. Alt ve Üst Kadran Eğitimlerine katılan fizyoterapistler konseptin klinik kullanımına dair yetkinlik kazanırlar. Revizyon Eğitimi sonunda 2 eğitmenin jüri olarak bulunduğu Certified Mulligan Practitioner (CMP) sınavı gerçekleştirilir. Bu sınavı başarıyla geçen fizyoterapistler CMP ünvanını kullanabilirler.

Alt Kadran Eğitimi

Alt Kadran eğitiminde mulligan konsepti ile ilgili temel ve klinik bilgiler ile lumbopelvik bölge, kalça, diz, ayak bileği ve ayak bölgesine ilişkin manuel terapi tekniklerinin teori ve pratiğine yer verilmektedir. Eğitimin oransal dağılımı %30 teorik %70 pratik uygulamalardan oluşmaktadır. Katılımcıların pratiklere katılımı zorunludur.

Üst Kadran Eğitimi

Üst Kadran eğitiminde mulligan konsepti ile ilgili temel ve klinik bilgiler ile servikal bölge, servikotorasik bölge ile omuz, dirsek, el bileği ve el bölgesine ilişkin manuel terapi tekniklerinin teori ve pratiğine yer verilmektedir. Eğitimin oransal dağılımı %30 teorik %70 pratik uygulamalardan oluşmaktadır. Katılımcıların pratiklere katılımı zorunludur.

Revizyon Eğitimi

Revizyon eğitimine, Alt ve Üst Kadran Eğitimini tamamlayan klinisyenler katılabilir. Bu eğitimde konseptin kullanımına ilişkin klinik vaka örnekleri, modifiye teknikler ile Certified Mulligan Practitioner Sınavına hazırlık konuları işlenmektedir.

Eğitimlerden Kareler

X